Holmegaard Glasværk 1825 – 2008

Holmegaard Glasværk menes kun at have lavet en eller muligvis to hinkesten, begge med et “stjernelignende” motiv, før 1990.

Holmegaard Glasværk 1825 - 2008

Hinkestenen med “Marguerit” motivet fra omkring 1965 er fundet i Holmegaards prøvesamling hvorfor oprindelsen anses som fastslået med høj sikkerhed.

En hinkesten med motivet “16-takket stjerne” antages ligeledes at være fra Holmegaard Glasværk – primært baseret på udseende, kvalitet og overlevering.

Man har desværre ikke fundet noget katalog fra Holmegaard, hvor disse hinkesten er opført.

Designede hinkesten bliver tilsyneladende en stor succes. I 1990 designer Elin Bing (som i øvrigt selv samlede på hinkesten og som var ”mor” til figurerne Bamse og kylling) en serie “Fossiler” med i alt 6 motiver.

Stenene, der er håndlavet luksus og snarere dekorationssten end egentlige hinkesten, produceres som de eneste på Holmegaard Glasværk, som efter sigende også var det eneste sted de kunne købes.